Anadolu Halkının Özgür Sesi
 
Yayında :
 
 
 

Esendemir: Deprem değil, binalar öldürür

 

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 17 bin 480 kişinin öldüğü, 23 bin 781 kişinin yaralandığı ve 505 kişinin engelli kaldığı 17 Ağustos 1999 Gölcük Depreminin yıldönümünde acılarının hala dinmediğini belirti.

...Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 17 bin 480 kişinin öldüğü, 23 bin 781 kişinin yaralandığı ve 505 kişinin engelli kaldığı 17 Ağustos 1999 Gölcük Depreminin yıldönümünde acılarının hala dinmediğini belirterek, “Şu unutulmamalıdır ki deprem değil, binalar öldürür. İnşaatlar denetlenmediği ve binalar sağlam yapılmadığı sürece biz daha çok acılar yaşarız” dedi
Yönetim kurulu adına açıklamalarda bulunan Başkan Esendemir, “17 Ağustos 1999da yerel saatle 03:02de merkez üssü Gölcük olan 7.6 büyüklüğündeki 45 saniye süren Gölcük depremi sadece Kocaelinde değil, Ankaradan İzmire kadar geniş bir bölgede ve Marmarada hissedildi. Hatta hissedildiği bölgeyi de aştı tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Binlerce vatandaşın yaşamını yitirmesine, on binlercesinin yaralanmasına, evsiz ve yuvasız kalmasına yol açan bu deprem, binaların ne kadar denetimsiz yapıldığını da gözler önüne serdi. Bu yüzden yapı denetim mekanizmalarının her zamankinden daha çok işler hale getirilmesi gerekiyor” diye konuştu.
Esendemir şöyle devam etti: “Biz gazeteciler elbette yurttaşları depreme karşı uyarmalıyız. Elbette deprem haberleri yapmalıyız ama depremde ölüm haberleri yapmak istemiyoruz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde de deprem oluyor ama kimsenin burnu dahi kanamıyor. Aynı şiddetteki deprem bizde oluyor, ertesi gün gazete manşetleri depremde ölenlerin haberleriyle doluyor. Bu yüzden, benzeri bir felaketin bir daha yaşanmamasını diliyorum. Geçmişten bugüne depremlerde hayatını acı bir şekilde kaybeden tüm vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor, geride kalanlara başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Milletimiz bir daha böyle büyük acılar yaşamasın.”

 
Tarih       : 18 Ağustos 2022
 
 

En iyi mobil görünüm için:

Telefonunuzda "Google Chrome" kullanınız. Uzun metinlerde en alttaki "Basitleşmiş görünümü göster" seçiniz.

Örnek seçim için tıkla!

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2022

 
 

 

Mobil Sürüme Geçiş